Marhuľový olej na tvár aj telo – všestranný aj voňavý

Marhule potešia naše zdravie a marhuľový olej zase našu krásu. Už naše staré mamy vedeli o blahodarných účinkoch marhúľ, ale aj marhuľových kôstok. Síce sa hovorievalo, že mandľa ukrytá vo vnútri kôstky je jedovatá, dnes sa využíva naplno. Pravdou je, že by človek nemal skonzumovať viac ako 5 jadier, nakoľko obsahujú kyselinu kyanovodíkovú, ktorá vo veľkom množstve môže spôsobiť otravu. No predsa jadierka z marhúľ našli uplatnenie. Vyrába sa z nich olej a rovnako aj rôzne výživové doplnky. Nás však zaujíma olej z marhuľových jadier, ktorý má blahodarný vplyv na naše zdravie aj krásu.
Najväčšou prednosťou marhuľového oleja je obsah nenasýtených mastných kyselín, ale aj ďalších vitamínov a minerálov. Z vitamínov obsahuje vitamín A a vitamín E, ktorý je považovaný za vitamín krásy s antioxidačnými účinkami. Rovnako obsahuje aj mnohé vitamíny skupiny B. Napríklad taký vitamín B5 sa osvedčil pri kožnom probléme, akým je akné. Vitamín B2 zase podporuje rast a zdravie vlasov, nechtov i pokožky. Čo sa týka minerálov, z nich spomenieme predovšetkým horčík, železo, fosfor a draslík. Fosfor predstavuje antioxidant, ktorý podporuje zdravý vzhľad pokožky.
Účinky marhuľového oleja
Marhuľový olej má všestranné využitie - využíva sa v kozmetickom priemysle, ale aj v gastronómii. Tiež môžeme hovoriť aj o jeho všestranných účinkoch. V prvom rade vďaka jeho obsahu vitamínov a minerálov môžeme hovoriť o prevencii pred rakovinou a nádormi, pomáha tiež znižovať stres, podporuje spánok, má dobré účinky na peristaltiku čriev, pomáha rozhýbať metabolizmus a tým je nápomocný aj pri redukcii hmotnosti a pod. Čo sa týka jeho účinkov na krásu, tak marhuľový olej:
- pomáha vyhladzovať jazvy a strie,
- je liekom na slnkom spálenú pokožku,
- pokožku hydratuje a zvláčňuje,
- pomáha predchádzať tvorbe hlbokých vrások,
- pokožku upokojuje a podporuje jej regeneráciu,
- je vhodný na ošetrenie citlivej pokožky,
- odporúča sa aj na akné či ekzémy,
- je vhodný na masáž, ako zábal na vlasy, aj do pleťových masiek.
Použitie marhuľového oleja
Marhuľový olej je jedlý, vďaka čomu je ideálny aj na vnútorné použitie. Má jemnú horkastú chuť, preto ho môžete pridávať aj do jedál, ktoré rozhodne svojou prítomnosťou obohatí. Pri vnútornom použití tak bude pôsobiť na celé telo zvnútra. Neodporúča sa ho však tepelne upravovať, pretože môže stratiť všetky živiny, ktoré ho robia výnimočným. Pre podporu zdravia sa odporúča užívať jednu čajovú lyžičku marhuľového oleja nalačno - ráno aj večer.
Pri vonkajšom použití je skvelý na masáž celého tela, no môžete ho použiť aj lokálne na ošetrenie určitých častí tela. Keďže disponuje hydratačnými účinkami, je vhodný na ošetrenie suchej pokožky. Ľahko sa vstrebáva a na pokožke nezanecháva mastný film.
V prípade, že siahnete po čistom marhuľovom oleji, tak je najlepšie aplikovať ho na vlhkú pokožku. Takto sa naviaže na kvapky vody, čím rýchlejšie a ľahšie prenikne do pokožky. Ak nemáte prístup alebo čistý olej nie je to, čo by vás zaujímalo, tak odporúčame vyskúšať prípravky s obsahom marhuľového oleja. Napríklad telové mlieko so vzácnymi olejmi je obohatené práve o marhuľový olej, no za skúšku stojí aj suchý olej.
Zdroj foto: pixabay.com