Bezpečné opaľovanie počas leta: 5 zásad, ktoré treba dodržiavať

07.06.2022

Mnoho ľudí miluje vzhľad opálenej pokožky, preto rok čo rok netrpezlivo vyčkávajú, kedy k nám konečne príde slnečné počasie, leto a teploty nad 30 °C. A keď konečne príde to pravé leto, vytiahnu uteráky, rozprestrú si ich niekde pri vode a "vycapia" sa na slnko. Niektorí s dostatočnou ochranou pokožky, aby sa nespálili a predišli vzniku rakoviny kože. Extrémisti aj bez nej, aby vytúžené bronzové opálenie získali čo najskôr.

Na druhej strane, okrem krásneho opálenia, dopadom slnečných lúčov na našu pokožku získavame aj vitamín D, ktorý sa počas zimných a chladných mesiacov z nášho tela vyčerpal. Síce si ho môžeme doplniť prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov, vitamín D zo slnka je pre náš organizmus najprospešnejší. 

Prečo vôbec potrebujeme vitamín D?

Vitamín D, tiež známy aj ako slnečný vitamín, je kľúčový pre niekoľko dôležitých procesov v našom organizme. Zo všetkého najviac sa spája sa kosťami. Tento vitamín totižto pomáha nášmu telu správne využívať vápnik na budovanie silných kostí.

Mnohými výskumami však bolo preukázané, že vitamín D a jeho účinky sa ani zďaleka neobmedzujú len na naše kosti. Údajne má pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém, kognitívne funkcie a potencionálne pôsobí proti vzniku rakoviny.

Štatistiky sú však v tomto prípade nepotešujúce. Aj napriek tomu, že vieme o tom, aký je pre nás dôležitý, viac ako 50 % populácie na celom svete trpí jeho nedostatkom. A pritom odborníci tvrdia, že už 15 minút strávených na slnku (bez ochrany), nám môže doplniť nezanedbateľnú čas tohto slnečného vitamínu.

Ak teda chcete svojmu telu doplniť vitamín D, mali by ste sa vystaviť slnečnému žiareniu. Avšak, je rozdiel medzi načerpávaním vitamínu D a chytaním bronzu. Opaľovanie má isté zásady!

Ako na bezpečné chytanie letného bronzu?

  • Základom je opaľovací krém - bez ohľadu na fototyp vašej pokožky, mali by ste používať opaľovací krém. Pri fototype I siahnite po opaľovacom kréme s SPF 50+. Pri fototype IV si môžete dovoliť opaľovacie prípravky s nižším SPF faktorom. Opaľovacie krémy vám pomôžu predísť spáleniu pokožky a rovnako znižujú riziko vzniku rakoviny kože.
  • Pravidelne sa natierajte - pri pobyte vo vode alebo po spotení, mali by ste sa prekrémovať. Aj keď niektoré opaľovacie prípravky sú vodoodolné, neznamená to, že sa z pokožky nezmývajú. Pri krémovaní nevynechajte pery, očné viečka, vlasovú pokožku, uši a pod. - tieto miesta sú citlivé na spálenie.
  • Vyhýbajte sa slnku v čase obeda - podľa odborníkov by sme sa nemali vystavovať slnečnému žiareniu v čase od 11. do 15. hodiny. Slnko je vtedy najvyššie a slnečné lúče najintenzívnejšie. V danom čase sa môžete veľmi rýchlo spáliť, v dôsledku čoho sa nevyhnete začervenaniu pokožky, jej bolestivosti či rýchlemu zošúpaniu.
  • Nepodceňujte pokrývku hlavy - klobúky a rovnako tak aj slnečné okuliare by sa mali stať vernými spoločníkmi. Je to zaručená ochrana nielen pred spálením tváre, ale aj pred úpalom zo slnka.
  • Nepreháňajte to - ako sa hovorí, všetkého veľa škodí! Ak túžite po bronzovej pokožke, slnečnému žiareniu by ste sa mali vystavovať pomaly a postupne. To znamená, že s opaľovaním by ste mali začínať pozvoľne. Doprajte pokožke oddych, aby mala dostatok času na "zahojenie".

Dôležitá je aj starostlivosť o pokožku po slnení 

Slnečné žiarenie vysušuje pokožku. Vplyvom nadmerného tepla sa voda z pokožky vyparuje, v dôsledku čoho môže dôjsť k dehydratácii organizmu, ale teda najmä pokožky. Preto to, čo urobíte po slnení sa a vystavovaní sa slnečnému žiareniu, je pre samotnú pokožku kľúčové. Nezabudnite teda na prípravky po opaľovaní - dodajú pokožke stratenú vlahu, upokoja ju a prípadne aj zmiernia podráždenie či začervenanie. Hydratácia pokožky je zároveň kľúčovým krokom proti jej predčasnému starnutiu!

RADA NA ZÁVER

Nikdy nepoužívajte na ochranu pokožky staré opaľovacie krémy, ktoré sú po dátume spotreby. Aj keď je ich vôňa a konzistencia stále rovnaká, obsiahnuté ochranné filtre už nemusia byť účinné. Navyše, ak ste si opaľovacie krémy so sebou brávali na kúpalisko alebo k moru a vystavovali ich slnečnému žiareniu, znižuje sa ich spoľahlivosť - vaša pokožka tak nebude dostatočne chránená!