Chyby v starostlivosti o detskú pokožku

08.10.2021

Pôrodom všetko končí! No opak je pravdou, pretože to najväčšie trápenie v živote ešte len začína. Mnohé mamičky si myslia, že nosiť dieťa pod srdcom dlhých 9 mesiacov je tou najťažšou výzvou, ktorú majú za sebou. No tú začína ďalšie trápenie, a to starostlivosť o novorodenca. Keď robíte niečo po prvýkrát, určite vám napadne tisíc otázok, ako to robiť správne. Aj keď vám skúsení členovia rodiny môžu poradiť, vaša prvá skúsenosť môže byť iná, častokrát náročná. Veď kto hneď od prvej sekundy vie, ako bábätko chytiť, ako ho kúpať, prebaľovať či uspávať?!

Po pôrode sa každá novopečená matka zotavuje fyzicky i emocionálne, preto by sa mala venovať osobitá pozornosť matke i dieťaťu. A keďže každý z nás robí chyby, nejakých sa môžeme dopustiť aj pri starostlivosti o pokožku bábätka. Čo teda robiť inak alebo nerobiť vôbec? Aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa rodičia dopúšťajú?

  • Pravidelné kúpanie

Toto je najčastejšia téma, ktorá je tak trošku rozporuplná. Jedny totižto odporúčajú kúpať novorodencov každý jeden deň a iní skôr pred každodenným kúpaním varujú. Mydlová voda môže dieťaťu skôr ublížiť ako pomôcť, nakoľko sa na povrchu pokožky nachádza olejová vrstva, ktorá pokožku chráni a zároveň vyživuje. Každodenné kúpanie, obzvlášť mydlom, môže túto vrstvu odstrániť, v dôsledku čoho bude detská pokožka náchylnejšia na vznik kožných problémov i jej vysúšanie.

Odborníci v tomto majú úplne jasno - kúpať ÁNO, ale len striedmo. Dva až tri-krát do týždňa je teplý kúpeľ postačujúci. V ostatné dní môžete bábätko „poumývať" detskou plienkou namočenou v čistej vode alebo jemnou špongiou. Nezabúdajte tiež na fakt, že na detskú pokožku sú vhodné šetrené detské prípravky, ktoré zachovávajú prirodzené pH pokožky, jemne ju očisťujú a zároveň ošetrujú. Nikdy dieťa neumývajte sprchovými gélmi pre dospelých, pretože tie obsahujú rôzne zložky, ktoré nemusia byť pre detskú pokožku príjemné.

  • Starostlivosť o detský zadoček

V snahe ušetriť na plienkach mnohé mamičky ich nevymieňajú tak často, ako by mali. Radšej počkajú kým to nie je hraničné a až vtedy plienku menia za čistú. Po správnosti by sa však plienka mala meniť každé 3 až 4 hodiny. V opačnom prípade môže mokrá oblasť plienok viesť k ťažkostiam - zápale oblasti plienok, vzniku podráždenia a kožných vyrážok.

Vhodné je nechať zadoček pred vymenením plienky chvíľku vyvetrať, aby pokožka mohla dýchať. Pred nasadením novej plienky odborníci odporúčajú najprv intímne partie a zadoček bábätka poutierať suchou vreckovkou a následne aj ošetriť krémom na to určeným. 

  • Pozor na pupočnú šnúru

Spočiatku môže byť odstrašujúce dotýkať sa tak citlivej pupočnej šnúry. No každý rodič by mal pamätať na to, že pokožka v okolí pupočného pahýľa musí byť čistá a suchá. Je vhodné pupočný pahýľ neprekrývať, ale naopak, lekári odporúčajú nechať ho vetrať. Po 2 až 3 týždňoch sám odpadne. Avšak, ak pokožka v jeho okolí začervená, opuchne alebo bude zapáchať, je potrebné okamžite vyhľadať lekára. 

  • Ďasná sú často prehliadané

Vedeli ste, že o ústnu dutinu dieťaťa by ste sa mali starať už od jeho narodenia? Máloktorí rodič o tom vie a čistenie ďasien aj praktizuje. Samozrejme, bábätkám z ústa nezapácha, ale aj napriek tomu si treba uvedomiť, že sa v jeho ústočkách nachádzajú mnohé baktérie a mikróby. Preto je vhodné po každom kŕmení vyčistiť ďasná a jazýček dieťaťa pomocou gázy. 

Zdroj foto (úvodná fotka): pexels.com

Click here to edit...