Prečo a ako správne používať suché oleje

21.10.2021

Suché oleje sa stali svätým grálom v rámci starostlivosti o zovňajšok. Po príchode na náš trh spravili obrovský boom a zrazu ich začali používať všetci. No len málokto vie, čo to tie suché oleje sú a ako ich správne používať. Tiež v tom tápate? Tak v tom prípade vám objasníme, čo to tie "suché oleje" sú a prečo sa im hovorí suché, keď ide o oleje. 

Čo sú suché oleje?

V záujme transparentnosti by sme mali začať vysvetlením, čo to tie suché oleje sú, nakoľko ich konzistencia nie je ani náhodou "suchá". Tento termín skôr označuje rýchlosť, akou sa oleje do pokožky vstrebávajú. Suché oleje sú teda tie oleje, ktoré sa do pokožky vstrebávajú okamžite a na pokožke nezanechávajú žiadne zvyšky v podobe mastného či lepkavého filmu.

Koncept suchých olejov existuje už roky a je známy predovšetkým medzi bylinkármi a aromaterapeutmi. V kozmetickom priemysle sú suché oleje používané predovšetkým v rámci starostlivosti o pokožku a vlasy. Podľa všetkého sú suché oleje bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré pokožku doslova rozmaznávajú. Rovnako sú obohatené aj o rastlinné výťažky, bylinné oleje a ďalšie zložky, vďaka ktorým môže každá pokožka vyzerať na pohľad i na dotyk zdravo.

Suché oleje na vlasy, telo, poprípade aj na tvár sú známe aj tým, že sú výživné a majú zvlhčujúce účinky. Preto ich častokrát odporúčajú na ošetrenie suchej, dehydrovanej pokožky, ktorá si žiada extra dávku hydratácie.  

Výhody používania suchého oleja

Suché oleje sú v kozmetickom priemysle veľmi obľúbené, a to bez ohľadu na to, aké je práve ročné obdobie. Dôvodom sú výhody, ktoré každému ponúkajú.

  • Suchý olej je viacúčelový - suchý olej môžete použiť na vlasy, tvár i na telo. Pomôže vám zvlhčiť a vyživiť pokožku, no má aj ďalšie skvelé účinky, ktoré získava s použitými bylinkami či výťažkami. Suché oleje je možné použiť aj na odstránenie make-up z tváre (odlíčenie).
  • Prítomnosť rastlinných olejov - ako uvádzame vyššie, vďaka použitým zložkám suché oleje získavajú ďalšie účinky. Hovoríme najmä o protistarnúcich účinkoch, zjemňujúcich, vyhladzujúcich a pod.
  • Suchý dotyk - do pokožky preniká rýchlosťou blesku, preto po pár minútach ani nebudete vedieť, že ste sa nejakým olejom natierali. Avšak pozor, aby suché oleje fungovali tak, ako majú a do pokožky sa rýchlo vpíjali, je potrebné aplikovať ich na vlhkú pokožku. Takto olej preniká do hlbších vrstiev pokožky, ktorej poskytuje lepšiu hydratáciu (hĺbkovo ju vyživuje).

Ako efektívne používať suché oleje?

Na vlasy: Ak máte kučeravé vlasy, suchý olej vám pomôže skrotiť ich. Stačí do vlhkých vlasov naniesť olej, ktorý im zároveň dodá lesk. Olej je vhodný aj na vyživenie vlasovej pokožky. Spravte si kúru, pri ktorej olej nanesiete na vlasovú pokožku a necháte pôsobiť počas celej noci. Ak vlasom chcete dodať vlahu a lesk, tak olej naneste do dĺžok po ich umytí.

Na nechty a nechtovú kožtičku: Kvapnite si pár kvapiek suchého oleja na nechty a vmasírujte ho do nechtov i nechtovej kožtičky. Pre jednoduchšie zatlačenie alebo odstránenie nechtovej kožtičky odporúčame kúpeľ so suchým olejom. Do misky si napustite vodu a pridajte do nej zopár kvapiek oleja. Ruky namočte na 5 minút a potom ich vyberte.

Na pokožku: Suchý olej aplikujte na pokožku hneď po sprchovaní alebo kúpaní. Suchý olej tiež môžete použiť ako posledný krok rutiny v starostlivosti o pleť. Zohrejte zopár kvapiek suchého oleja v dlaniach a vtlačte ho do pleti. Mal by to byť však posledný krok v rámci starostlivosti, nemali by ste už následne používať séra a ani krémy.